czerwiec 2, 2023

Ciecie laserowe- na czym polega?

cięcie laserowe

W szeroko rozumianym przemyśle obróbka materiałów może zachodzić na różne sposoby. Jednym z najczęściej wykonywanych działań w tym zakresie jest przecinanie arkuszy danego surowca. Może zachodzić to chociażby poprzez wykorzystanie strumienia wody, plazmy, a nawet tlenu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się również cięcie wiązką promieni laserowych. Sprawdź więc na czym polega cięcie laserowe, kiedy się je wykorzystuje oraz jakie są wady i zalety takiej metody!

Cięcie laserem – co to takiego?

Istotą cięcia laserowego jest dokonywanie obróbki z zastosowaniem wiązki lasera oraz wywieranie wyraźnego wpływu na dany materiał. Polega to na skupieniu w jednym miejscu stosunkowo dużej dawki energii. Taka cienka wiązka wykazuje się spójnością, przez co efekty jej pracy są dokładne oraz precyzyjne. Cięcie jest zawsze dokonywane w konkretnym miejscu, bez uszczerbków na pozostałej części obrabianego surowca. Wykorzystanie lasera jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej nowoczesnych technik obróbki materiałów. Warto wiedzieć, że proces cięcia laserowego składa się z następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich to początek cięcia, drugi to cięcie właściwe, natomiast ostatnim etapem jest zakończenie procesu cięcia.

Jakie są warianty cięcia laserowego?

Cięcie laserowe można zakwalifikować jako jeden z procesów tak zwanego rozdzielania termicznego, bowiem w ramach tej metody niezwykle duże znaczenie ma oddziaływanie wysokiej temperatury. Gorąca wiązka laserowa kierowana jest w stronę obrabianego materiału, uderza w niego, a następnie wręcz przeszywa go na wylot. Silne nagrzanie konkretnego miejsca sprawia, że laser przenika przez materiał, który ulega stopieniu lub odparowaniu. Dlatego też warto wiedzieć, że obróbka laserowa może mieć różne formy. Do podstawowych należą – wypalanie, sublimacja oraz topienie. Wybór konkretnej metody cięcia laserem jest w tym przypadku uzależniony w głównej mierze od grubości obrabianego materiału.

Cięcie laserowe – czy warto stosować tę metodę obróbki?

Cięcie laserem jest bardzo popularne, głównie z uwagi na wiele zalet, jakie posiada takie rozwiązanie. Oto najważniejsze z nich:

  • możliwość zastosowania w odniesieniu do wielu różnorodnych materiałów
  • wysoka precyzja cięcia i możliwość wycinania nawet niewielkich detali oraz szczegółów
  • wysoka elastyczność procesu cięcia laserowego
  • zaawansowana automatyzacja procesu
  • czyste oraz gładkie powierzchnie obrabianych surowców
  • brak konieczności dokonywania końcowej obróbki materiałów
  • oszczędność kosztów
  • niezużywanie się narzędzi wykonujących proces cięcia laserowego
  • to możliwość bezdotykowej obróbki wybranego materiału
  • szybkość realizacji całego procesu
  • maksymalne wykorzystanie obrabianego tworzywa
  • gwarancja braku uszkodzeń na powierzchni obrabianego materiału
  • możliwość dostosowania konkretnej metody cięcia laserowego do rodzaju materiału, na którym się pracuje

Warto jednak pamiętać, że nic nie jest bez wad – również cięcie laserem. W przypadku tej metody najbardziej znaczącą słabą stroną jest fakt, że łączy się z tym konieczność poniesienia stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych. Na zakup profesjonalnego zestawu urządzeń do cięcia laserowego może sobie pozwolić nie każda firma, czy przedsiębiorstwo. Inną wadą może być także przeprowadzenie szkoleń dla pracowników, w zakresie obsługi tego rodzaju maszynerii. Ponadto, osoby znajdujące się w pobliżu tego typu urządzeń powinny zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Zwłaszcza, gdy obróbce poddawana jest stal niestopowa lub niskostopowa. Mogą być wtedy emitowane szkodliwe dla ludzkiego zdrowia zanieczyszczenia, wśród których najbardziej niebezpieczne są – tlenki azotu, węgla oraz różnorodne pyły.

Cięcie laserowe – gdzie można się z nim spotkać?

Laser ma swoje zastosowanie przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Sprawdza się tam przy wykonywaniu chociażby następujących czynności: cięcia, spawania, znakowania, drążenia otworów, obróbki powierzchniowej, hartowania oraz stapiania. Za pomocą precyzyjnej wiązki laserowej można wykonywać zarówno duże obiekty, jak i niewielkie detale. Obróbce mogą być poddawane różnorodne materiały. Od tworzyw sztucznych, aż po metale. Jakie surowce nadają się więc do obróbki laserowej? Są to na przykład: folia metalowa, drewno, różne rodzaje papierów, żywność, skóra, tkaniny, karton, korek, a nawet guma. Z cięciem laserowym można więc spotkać się przy produkcji pojazdów, telefonów komórkowych, czy też w przemyśle odzieżowym, elektronicznym, narzędziowym oraz wojskowym.

Podsumowanie

Współczesny przemysł bazuje na wykorzystywaniu opisanej powyżej metody obróbki. Cięcie laserem sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy prace wykonywane są na masową skalę, a w efekcie powstawać mają precyzyjnie przygotowane elementy o konkretnych wymiarach. Cały czas można zauważyć też, że stosowane w tym zakresie technologie są udoskonalane, przez co metoda ta przynosi jeszcze bardziej perfekcyjne efekty i w wielu sytuacjach staje się po prostu niezawodna oraz niezastąpiona.

Related articles

rodzaje wózków magazynowych

Rodzaje wózków magazynowych

Wózki magazynowe to idealne rozwiązanie do miejsc pracy, w których potrzebne jest ciągłe przenoszenie dużych, ciężkich rzeczy. Przyrząd ten oszczędza ludzki kręgosłup, a także zazwyczaj pomaga wykonać pracę szybciej. Sprawdzi się w sklepach, na magazynach czy w hurtowniach. Jednak w raz ze wzrostem zapotrzebowania na owy sprzęt wzrasta też liczba wariantów dostępnych na rynku. Jaki […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *