październik 2, 2022

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

taśmy kroplujące

Żeby stworzyć piękny ogród potrzeba wiele pracy. Nie wystarczy jednorazowo posadzić rabek z kwiatami, posiać trawnik lub stworzyć grządki z warzywami. To codzienna pielęgnacja, która wymaga systematyczności i właściwego planu. Rozwijanie wiedzy dotyczącej ogrodów i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czyni pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i bardziej efektywną. Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jak ważne jest podlewanie roślin i mają swoje sposoby, żeby robić to w sposób najbardziej oszczędny, a jednocześnie wydajny. Pośród wielu sposobów podlewania można wyróżnić kropelkowe nawadnianie roślin.

Nawadnianie kropelkowe jest dużym udogodnieniem w pielęgnacji ogrodu. Duże znaczenie ma w tym wypadku zmniejszenie kosztów podlewania, dzięki mniejszym stratom wody, a kolejnym plusem jest znaczna oszczędność czasu. Te argumenty przemawiają do ogrodników na tyle, że większość z nich coraz częściej montuje systemy automatycznego podlewania w postaci zraszaczy, mikrozraszaczy, czy linii kroplujących, którym przyjrzymy się bliżej. Każda linia kroplująca wyposażona jest w kroplownik. Umiejscowiony jest on tuż przy roślinie. Woda stopniowo przedostaje się do gleby i może być pobierana przez roślinę bez ryzyka, że jej zabraknie. Proces podlewania można wyregulować w taki sposób, żeby spełniał indywidualne potrzeby poszczególnych gatunków roślin. Obliczono, że można oszczędzić wodę nawet o 65% w porównaniu ze standardowymi sposobami podlewania. Posiadając taki system uniezależniamy nasz ogród od niepewnej pogody. Poza tym nie ma ryzyka poparzenia liści, ponieważ system kropelkowy jest bezpośrednio rozpostarty na glebie. Nawadnianie kropelkowe jest najpopularniejsze w szklarniach i roślinach hodowanych pod folią, jednak nie ma ograniczeń co do montażu takiego systemu np. na trawnikach, w ogrodzie otwartym, czy nawet na balkonie do podlewania donic czy pojemników z kwiatami. Warto przyjrzeć się z jakich elementów składa się nawadnianie kropelkowe i jak je zamontować. Mamy tutaj do wyboru dwa sposoby montażu: naziemny i podziemny. Można zamontować go na stałe, ale i na jakiś czas. Składa się z taśm, węży i linii kroplujących połączonych złączkami z rurami zasilającymi podłączonymi do źródła wody. Taśmy kroplujące, węże i linie kroplujące są stabilizowane za pomocą specjalnych szpilek, co zapewnia dokładne, punktowe nawadnianie i zapobiega ich przesuwaniu. W automatyczny sposób nawadniają one rośliny, dzięki czemu proces ten jest uniezależniony od pogody i zaprojektowany zgodnie z zasadami, dzięki którym rośliny w sposób naturalny pobierają wodę, a liście i tkanki nie ulegają uszkodzeniu ani poparzeniu.  Warto pamiętać o tym, że podczas używania systemy takie wymagają konserwacji i filtracji, ponieważ podczas użytkowania może dochodzić do mechanicznych uszkodzeń lub zapychania otworów kropelkowych, co grozi nieodpowiednim nawodnieniem roślin. Warto tez pamiętać, żeby woda nie płynęła w przewodach pod wysokim ciśnieniem. Może do doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów układu.

Podsumowanie

Przed założeniem ogrodu, szklarni, albo rozpoczęciem uprawiania warzyw czy kwiatów pod folią warto zastanowić się, jaki rodzaj nawadniania będzie najodpowiedniejszy. W tej sytuacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z czego bardzo ważnym jest oszczędność czasu i pieniędzy. Na takie potrzeby na pewno w pełni odpowie zamontowanie nawadniania kropelkowego. Nie jest to skomplikowana procedura a pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest to szczególnie ważne w przypadku posiadania dużych ogrodów lub upraw warzyw, gdzie każda roślina z osobna potrzebuje odpowiedniej ilości wody do prawidłowego rozwoju.

Related articles

krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie te, które pięknie kwitną. W naszych ogrodach są planowane jako pojedyncze nasadzenia lub jako tło dla mniejszych roślin. Kochamy krzewy nie tylko za ich kwiaty, ale również z piękny kształt całej roślin oraz niezwykłe liście. Zmieszczą się one w każdym ogrodzie, nawet w tych mniejszych. Nie zabierają tyle światła […]

kosiarka - jaką kupić

Jaką kosiarkę kupić?

Pięknie utrzymany, soczyście zielony trawnik to powód do dumy. Jednak, aby osiągnąć taki efekt trzeba mocno się namęczyć. Jednym ze żmudnych, powtarzanych do znudzenia zabiegów jest koszenie. Na kondycję trawnika ma wpływ nasza systematyczność, ale również sprzęt jakim dysponujemy. Warto więc wiedzieć jakie kosiarki oferuje rynek i który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *