czerwiec 2, 2023

Jak chronić się przed słońcem?

ubrania UV

Większości z nas słońce kojarzy się pozytywnie z wakacjami, wypoczynkiem i opalaniem. Trzeba jednak mieć świadomość, że nadmiar promieni słonecznych nie jest korzystny dla naszego zdrowia i może nam zaszkodzić. Dlatego też w słoneczne dni zadbajmy o to, by nie eksponować się nadmiernie na słońce.

Słońce w piękny, słoneczny dzień jest dla nas całkiem przyjemne, jednak zupełnie inaczej jest w środku lata, gdy temperatury mocno przekraczają trzydzieści stopni w cieniu, a promienie słoneczne już nie grzeją, a wręcz parzą. Może to doprowadzić do powstania oparzeń słonecznych czy udaru cieplnego. Co więcej, dla naszego zdrowia szkodliwe jest także promieniowanie UV. Zadbajmy więc o właściwą ochronę naszej skóry za każdym razem, gdy eksponujemy ją na słońce.

Nie przebywaj na słońcu w ciągu dnia

Największy upał, a co za tym idzie, także najsilniejsze działanie promieni słonecznych występuje między godziną 11 a 15. O tej porze lepiej nie planować żadnej większej aktywności ani tym bardziej przebywania na słońcu. Można bowiem bardzo szybko nabawić się oparzeń słonecznych. Lepiej jest na czas wysokich upałów zmienić swoje codzienne nawyki i nie wychodzić z domu w środku dnia. Jeśli chcemy wybrać się na plażę, lepiej zrobić to o poranku lub późnym popołudniem, gdy promienie słoneczne nie są już tak palące.

W czasie upałów należy nie tylko unikać słońca w ciągu dnia, ale również dbać o systematyczne uzupełnianie płynów. W wysokich temperaturach nasze ciało szybko traci duże ilości wody, a wraz z nią wiele cennych minerałów. Warto więc zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i popijać ją za każdym razem, gdy poczujemy pragnienie. O wiele lepiej jest bowiem nie dopuścić do odwodnienia niż później walczyć z jego negatywnymi skutkami.

Chroń głowę i oczy

Na działanie promieni słonecznych najbardziej narażona jest nasza głowa, dlatego zawsze warto mieć pod ręką jakieś nakrycie. Może to być słomkowy kapelusz, czapka z daszkiem, a nawet zwykła chustka, która ochroni skórę głowy przed działaniem promieni słonecznych. Zainwestujmy również w dobre okulary z filtrem UV, które zapewnią ochronę dla naszych oczy. Kupując okulary, warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość i solidne wykonanie. Nienajlepszym pomysłem jest kupowanie okularów przeciwsłonecznych na stoiskach z okularami czy w sklepach z chińszczyzną. Owszem, są one wtedy bardzo tanie, bo kosztują zaledwie kilka złotych, ale poza przyciemnianiem obrazu raczej nie chronią naszych oczu przed działaniem szkodliwego promieniowania.

Smaruj skórę balsamem lub olejkiem z filtrem

W ochronie przed słońcem bardzo pomocne sa również kremy czy olejki z wysokimi filtrami UV, które blokują wnikanie w głąb skóry promieniowania ultrafioletowego. Im wyższy filtr, tym większe bezpieczeństwo przed słońcem. Warto więc pamiętać o smarowaniu przede wszystkim odsłoniętych i narażonych na promienie słoneczne partii skóry. Nie zapominajmy kremów i olejków z filtrami zabrać na wakacje, zwłaszcza jeśli wybieramy się nad polskie morze czy w tropiki.

Ubrania UV – sposób na szkodliwe promieniowanie

Dobrą alternatywą dla ochrony przed słońcem za pomocą kremów czy balsamów mogą być ubrania UV, które są tak wykonane, aby w pełni blokować dostęp promieni słonecznych do naszej skóry. Czym różnią się koszulki UV czy inne elementy tego rodzaju odzieży od zwykłych ubrań. Przede wszystkim lepszą ochroną. Ubrania wykonane ze zwykłych materiałów owszem, chronią skórę przed słońcem, ale wcale nie blokują wnikania promieni słonecznych. W przypadku ubrań UV jest inaczej. Ważnym elementem, który wchodzi w skład materiałów, jest wpleciony we włókna dwutlenek tytanu. Działa on jak skuteczna membrana, która odbija promieniowanie słoneczne. Stroje kąpielowe z UV są więc doskonałym rozwiązaniem na plaże i świetną alternatywą dla zwykłych kostiumów. Pozwalają bowiem na korzystanie z uroków słońca, a jednocześnie na poczucie bezpieczeństwa. W odróżnieniu od balsamów czy olejków z filtrami, ubrania UV są trwale, gdyż ich ochrona przeciwsłoneczna nie zmywa się ani nie niszczy. Dwutlenek tytanu jest pod tym względem niezawodny i długowieczny.

Jeśli chcesz zainwestować w ubrania UV, do wyboru masz wielu producentów, którzy oferują między innymi stroje kąpielowe, czapki, spodenki, sukienki czy kapelusze. Ubrania produkowane są w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej. Choć kostiumy kąpielowe czy koszulki UV są nieco droższe niż te wykonane ze standardowych materiałów, warto w nie zainwestować, gdyż zapewniają długotrwałą ochronę. Są też przy tym bardzo lekkie, wygodne, a także wykonane z szybkoschnących materiałów. Po kąpieli w jeziorze kostiumy czy kąpielówki bardzo szybko wysychają bez konieczności przebierania się w suche ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *