czerwiec 2, 2023

Jak zaprojektować ogród?

Ogród może stać się prawdziwą wizytówką Twojego domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie pełnił rolę prawdziwego raju na ziemi i miejsca, w którym można odpocząć przebywając na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że aby zaaranżować taką przestrzeń nie potrzeba dużej powierzchni. Nawet niewielki skrawek gruntu można zamienić w zielone podwórko, wystarczy tylko właściwie je zaprojektować. Sprawdź więc, jak stworzyć plan, według którego wykreujesz ogród swoich marzeń!

Od czego rozpocząć projektowanie ogrodu?

Każde skomplikowane przedsięwzięcie powinno być oparte na dobrym planie. Podobnie jest w przypadku projektowania ogrodu, które nie może być sumą całkowicie spontanicznych działań. Wystarczy więc, że przelejesz na papier wizję swojego wymarzonego ogrodu. Zapisuj wszystko, co chcesz w nim zawrzeć, rysuj, szkicuj i planuj wizję takiej przestrzeni. Dzięki temu będziesz wiedział jakie prace należy krok po kroku wykonać w urządzanym przez Ciebie ogrodzie. Inspiracji oraz pomysłów w tej kwestii powinieneś szukać na blogach tematycznych, w katalogach, a nawet w filmach czy u sąsiadów. Jednak, jeśli uważasz, że takie zadanie jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, możesz zdecydować się na skorzystanie z fachowej pomocy projektanta ogrodów, który stworzy profesjonalny plan.

W jakim stylu ma być Twój ogród?

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój nowy ogród był profesjonalny wybierz jeden z popularnych stylów, zgodnie z którym go urządzisz. Trzymając się zasad typowych dla danego trendu będziesz mógł wykreować spójną przestrzeń, w której każdy z poszczególnych elementów będzie do siebie pasował. Najpopularniejsze obecnie style ogrodów są następujące:

  • japoński
  • nowoczesny
  • holenderski
  • śródziemnomorski
  • naturalistyczny
  • romantyczny
  • angielski
  • francuski
  • arabski
  • orientalny
  • wiejski

Określ, co znajdzie się na Twoim podwórku!

Ogród to nie tylko rośliny. Warto jest pomyśleć również o przygotowaniu miejsc, w których będzie można usiąść, aby zrelaksować się, czy zjeść posiłek. Może to być taras, jak również altana, gdzie umieszczone zostaną różnego rodzaju meble ogrodowe. Poszczególne obiekty tego typu mogą być połączone dekoracyjnymi ścieżkami lub alejkami. Mogą być one wykonane z drobnych kamieni lub żwiru. Jednak coraz bardziej popularne staje się obecnie wykorzystywanie kostki brukowej. Jest to materiał, dzięki któremu można stworzyć stabilną konstrukcję, która jest wytrzymała, może służyć przez wiele lat, a przy tym łatwo jest utrzymać ją w czystości. Z kostki brukowej można wykonać podjazd, chodnik, płotek przy rabatach z kwiatami, jak również taras, czy podłogę w altanie. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie, przez co kostka brukowa sprawdzi się w każdym ogrodzie, bez względu na styl, w jakim jest on zaaranżowany.

Spraw, aby trawnik stał się wizytówką ogrodu!

Piękny ogród nie może istnieć bez intensywnie zielonego trawnika. Warto więc wygospodarować w ogrodzie jak największą powierzchnię, na której posieje się trawę. Jednak nawet, jeśli trawnik wyrośnie gęsty i okazały, nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Trzeba mieć na uwadze, że szczególnie latem i podczas suszy, jego kondycja może być naprawdę słaba. Wtedy konieczne jest zadbanie o dodatkowe nawodnienie ogrodu, które pozwoli trawie się odrodzić. Może ono przejawiać się chociażby poprzez zainstalowanie zraszaczy ogrodowych, które będą podlewać trawę adekwatnie do jej potrzeb. Trawnik wymaga także intensywnej regeneracji po okresie zimy, kiedy to niejednokrotnie musi być on nawożony. Wiosną i latem konieczne jest ponadto regularne skracanie długości trawy. Natomiast jesienią trawnik powinien być grabiony, co pozwoli usunąć z niego zgniłą trawę, suche liście oraz gałązki i kamienie.

Pamiętaj, że Twój ogród ma być piękny przez okrągły rok!

W Twoim wymarzonym ogrodzie powinny również znaleźć się atrakcyjne rośliny oraz kwiaty, które ubogacą jego wygląd. Podczas wsadzania poszczególnych gatunków roślin należy pamiętać, aby były one tak dobrane, żeby cieszyły oczy przez cały rok. Należy więc wybrać cebulki kwiatów kwitnących wczesną wiosną, tych, które najpiękniej prezentują się latem, jak również wsadzić takie rośliny, które ozdabiają ogród nawet do późnej jesieni. Wybierając konkretne miejsca, w których posadzi się poszczególne rodzaje roślin, należy mieć na uwadze ich indywidualne wymagania, takie jak chociażby typ ziemi, nasłonecznienie, czy też wilgotność. Dzięki temu zyska się pewność, że rośliny będą intensywnie się rozwijać, a ogród przez cały rok będzie pełen różnorodnych barw.

Podsumowanie

Pamiętaj jednak, że samo zaprojektowanie ogrodu to dopiero początek. Równie ważna jest regularna pielęgnacja Twojego zielonego zakątka, o którą należy dbać na późniejszym etapie. Powinny na nią składać się działania takie jak: plewienie ogrodu, grabienie go, strzyżenie trawnika, nawadnianie roślin, nawożenie, jak również usuwanie uszkodzonych lub obumarłych części roślin. Tylko systematyczne prace ogrodnicze mogą sprawić, że otoczenie Twojego domu będzie stanowiło wzór dla sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *