październik 2, 2022

Jaką kosiarkę kupić?

kosiarka - jaką kupić

Pięknie utrzymany, soczyście zielony trawnik to powód do dumy. Jednak, aby osiągnąć taki efekt trzeba mocno się namęczyć. Jednym ze żmudnych, powtarzanych do znudzenia zabiegów jest koszenie. Na kondycję trawnika ma wpływ nasza systematyczność, ale również sprzęt jakim dysponujemy. Warto więc wiedzieć jakie kosiarki oferuje rynek i który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego trawnika.

Ukształtowanie terenu

Jednym z najistotniejszych parametrów jest ustalenie jak ukształtowana jest powierzchnia ogrodu. Wiadomo, że idealnie równy teren będzie najłatwiejszy do wykoszenia. Brak zagłębień, nachyleń czy stoków w ogrodzie sprawia, że możemy cieszyć się najszerszym wyborem modeli kosiarek – nie będzie bowiem miało dla nas dużego znaczenia to jak ciężki jest sprzęt, będziemy przecież pchać kosiarkę po równej powierzchni.

Zasilanie

Zasilanie ma znaczenie jeżeli analizujemy moc poszczególnych modeli i dostęp do konkretnych źródeł zasilania. Kosiarki ręczne to te, które pchane siłą naszych własnych mięśni koszą trawę. Taki rodzaj koszenia to ciężka praca, nie polecamy więc takiego rozwiązania do dużych ogrodów, raczej do maleńkich działek, gdzie w domku nie ma dostępu do prądu. Na prąd właśnie działają kosiarki podłączone kablem do sieci lub wyposażone w akumulatory. Pracują dość cicho, ale ograniczają ich wydajność takie parametry jak długość kabla czy długość działania i żywotność akumulatora. Najpopularniejsze są modele spalinowe – to te głośne, ale efektywne kosiarki, które budzą Was w sobotnie poranki. Jeśli chcecie dołączyć do grona szczęśliwych posiadaczy spalinówek macie naprawdę duży wybór modeli.

Z koszem lub bez

Trawa, którą kosi wybrana przez nas kosiarka może zostać pozostawiona na trawniku lub zebrana do kosza. Żaden ambitny właściciel pięknego trawnika nie zaryzykuje zostawienia skoszonej trawy na murawie – może ona zgnić, odbarwić darń czy zakłócić jej wzrost, dodatkowo, będąc mokra, skoszona trawa, przykleja się do obuwia i zanieczyszcza pomieszczenia domowe. Większość zatem wybierze opcje z koszem – trzeba skalkulować jak duży ma być pojemnik na skoszoną trawę – trzeba trafić z pojemnością, aby być w stanie pchać kosiarkę z pełnym koszem, ale nie musieć dosłownie co kilka minut przerywać koszenia w celu opróżnienia pojemnika.

Opcja dla trudnych terenów

W ogrodach, w których nie ma zbyt wiele równych, płaskich powierzchni, są za to drzewa i rabaty warto zdecydować się na opcję, która pozwoli osiągnąć właściwy poziom precyzji koszenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się urządzenia zwane wykaszarkami czy kosami – spalinowymi lub elektrycznymi, które dzięki niewielkim głowicom pozwolą na bezpośrednie dotarcie do wszystkich zakamarów naszego ogrodu. Minusem wykaszarek jest to, że są one ciężkie, a działają będąc przewieszone przez barki na pasach, stąd dłuższe ich używanie jest prawdziwie męczące. Posiadacze wielkich areałów powinni rozważyć zakup klasycznej kosiarki na kółkach i wykaszarki, która będzie najlepsza do wykańczania ogrodowych detali, można również rozważyć wybór opcji samojezdnej – traktorka zwanego również mikrociągnikiem.

Related articles

zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody – charakterystyka, czy działa?

Czy mamy wpływ na to jaka woda płynie z naszych kranów? W zasadzie nie, jeśli w naszej okolicy jest twarda woda, z dużą ilością magnezu i wapnia, to taką właśnie dostarczy nam nasz zakład wodociągowy. Na ostatnim etapie, tuż przed rozgałęzieniem rur do poszczególnych pomieszczeń możemy jednak zainstalować centralny odkamieniacz, urządzenie, które zmieniając parametry wody […]

krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie te, które pięknie kwitną. W naszych ogrodach są planowane jako pojedyncze nasadzenia lub jako tło dla mniejszych roślin. Kochamy krzewy nie tylko za ich kwiaty, ale również z piękny kształt całej roślin oraz niezwykłe liście. Zmieszczą się one w każdym ogrodzie, nawet w tych mniejszych. Nie zabierają tyle światła […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *