Wrzesień 24, 2020

Krzewy ozdobne wieloletnie

krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie te, które pięknie kwitną. W naszych ogrodach są planowane jako pojedyncze nasadzenia lub jako tło dla mniejszych roślin. Kochamy krzewy nie tylko za ich kwiaty, ale również z piękny kształt całej roślin oraz niezwykłe liście. Zmieszczą się one w każdym ogrodzie, nawet w tych mniejszych. Nie zabierają tyle światła co większość drzew i choć niektóre gatunki potrzebują nieco naszej troski, to odpłacają nam się pięknym wyglądam, a nierzadko również piękny zapachem. Poznajcie polecane przez nas krzewy.

Magnolie

To prawdziwa arystokracja wśród krzewów. Spektakularne podczas kwitnienia zachwycają swoim tajemniczym pięknem również poza tym okresem, jest w nich subtelny urok dalekowschodnich ogrodów, które są u nas coraz popularniejsze. Występują w niezliczonej ilości odmian i kolorów – od bieli po głęboką purpurę. Z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie potrzebują troszkę opieki. Należy młode osobniki okrywać na zimę, sadzić na glebie żyznej, o nieco kwaśnym odczynie, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. To wszystko – a rezultat – iście królewskie kwiaty.

Hortensja

To piękne krzewy o urokliwych kwiatach, które nadają się na bukiety. Występują w wielu odmianach – od miniaturowych krzewów, aż po pnące. W kwestii kolorów kwiatostanów również mamy bogaty wybór. Dodatkowo sami mamy wpływ na odcień kwiatów zmieniając odczyn gleby, w której rosną. Hortensje lubią gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Posadzona w odpowiednich warunkach potrafi kwitnąć praktycznie całe lato.

Trzmielina oskrzydlona

To doskonały przykład krzewu, który mimo posiadania niepozornych kwiatów wygląda spektakularnie. Dzieje się tak dzięki rozłożystemu pokrojowi, ale przede wszystkim z uwagi na wspaniały kolor swoich liści – głęboko czerwone, wyglądające jakby płonęły żywym ogniem. Przyciągają wzrok i stanowią o dekoracyjności ogrodu, w okresie, gdy większość roślin już przekwitła. Z uwagi na rozbudowany system korzeniowy poradzi sobie doskonale w każdym rodzaju gleby – woli słońce niż cień, ale jako, że jest gatunkiem wytrzymałym da radę równie na stanowisku zacienionym.

Krzewuszka Middendorfa

Kolejny nie wymagający gatunek to pochodząca z Rosji krzewuszka. Niezwykły urok tego niewielkiego krzewu objawia się głównie dzięki żółtym kwiatom zebranym w niewielkie grona. Krzewuszka wyglądać będzie szczególnie pięknie jako element aranżacji w stylu romantycznym czy naturalistycznym, bądź w ogrodzie typu wiejskiego. W kwestii wymagań nie mamy wiele do powiedzenia – lubi stanowiska słoneczne, przetrwa nawet powtarzające się okresy suszy.

Lilaki

Na koniec coś z naszego własnego podwórka. Pięknie kwitnące i pięknie pachnące, znane wszystkim bzy. Prezentują się wspaniale, a właściwie prowadzone, potrafią powtórzyć kwitnienie i cieszyć nasze oczy kwiatami aż do października. Kwiaty – w zależności od odmiany – od białych poprzez różowe i purpurowe. Lubią wilgotną ziemię o odczynie zasadowym i słoneczne stanowiska, na których prezentują się zjawiskowo.

Related articles

kosiarka - jaką kupić

Jaką kosiarkę kupić?

Pięknie utrzymany, soczyście zielony trawnik to powód do dumy. Jednak, aby osiągnąć taki efekt trzeba mocno się namęczyć. Jednym ze żmudnych, powtarzanych do znudzenia zabiegów jest koszenie. Na kondycję trawnika ma wpływ nasza systematyczność, ale również sprzęt jakim dysponujemy. Warto więc wiedzieć jakie kosiarki oferuje rynek i który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku […]

wyburzenie, rozbiórki

Rozbiórka budynku krok po kroku

Zamierzasz rozburzyć stary budynek i zwiększyć ilość miejsca na swojej działce? Musisz pamiętać, że taka rozbiórka wiąże się z koniecznością zrealizowania wszelkich niezbędnych formalności. Wszystko przez to, że związane jest to z zasadami, jakie realizuje obowiązujące obecnie prawo budowlane. Sprawy urzędnicze mogą być jednak nieco skomplikowane. Sprawdź więc jak przygotować harmonogram prac rozbiórkowych, aby później, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *