październik 2, 2022

Krzewy ozdobne wieloletnie

krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie te, które pięknie kwitną. W naszych ogrodach są planowane jako pojedyncze nasadzenia lub jako tło dla mniejszych roślin. Kochamy krzewy nie tylko za ich kwiaty, ale również z piękny kształt całej roślin oraz niezwykłe liście. Zmieszczą się one w każdym ogrodzie, nawet w tych mniejszych. Nie zabierają tyle światła co większość drzew i choć niektóre gatunki potrzebują nieco naszej troski, to odpłacają nam się pięknym wyglądam, a nierzadko również piękny zapachem. Poznajcie polecane przez nas krzewy.

Magnolie

To prawdziwa arystokracja wśród krzewów. Spektakularne podczas kwitnienia zachwycają swoim tajemniczym pięknem również poza tym okresem, jest w nich subtelny urok dalekowschodnich ogrodów, które są u nas coraz popularniejsze. Występują w niezliczonej ilości odmian i kolorów – od bieli po głęboką purpurę. Z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie potrzebują troszkę opieki. Należy młode osobniki okrywać na zimę, sadzić na glebie żyznej, o nieco kwaśnym odczynie, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. To wszystko – a rezultat – iście królewskie kwiaty.

Hortensja

To piękne krzewy o urokliwych kwiatach, które nadają się na bukiety. Występują w wielu odmianach – od miniaturowych krzewów, aż po pnące. W kwestii kolorów kwiatostanów również mamy bogaty wybór. Dodatkowo sami mamy wpływ na odcień kwiatów zmieniając odczyn gleby, w której rosną. Hortensje lubią gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne. Posadzona w odpowiednich warunkach potrafi kwitnąć praktycznie całe lato.

Trzmielina oskrzydlona

To doskonały przykład krzewu, który mimo posiadania niepozornych kwiatów wygląda spektakularnie. Dzieje się tak dzięki rozłożystemu pokrojowi, ale przede wszystkim z uwagi na wspaniały kolor swoich liści – głęboko czerwone, wyglądające jakby płonęły żywym ogniem. Przyciągają wzrok i stanowią o dekoracyjności ogrodu, w okresie, gdy większość roślin już przekwitła. Z uwagi na rozbudowany system korzeniowy poradzi sobie doskonale w każdym rodzaju gleby – woli słońce niż cień, ale jako, że jest gatunkiem wytrzymałym da radę równie na stanowisku zacienionym.

Krzewuszka Middendorfa

Kolejny nie wymagający gatunek to pochodząca z Rosji krzewuszka. Niezwykły urok tego niewielkiego krzewu objawia się głównie dzięki żółtym kwiatom zebranym w niewielkie grona. Krzewuszka wyglądać będzie szczególnie pięknie jako element aranżacji w stylu romantycznym czy naturalistycznym, bądź w ogrodzie typu wiejskiego. W kwestii wymagań nie mamy wiele do powiedzenia – lubi stanowiska słoneczne, przetrwa nawet powtarzające się okresy suszy.

Lilaki

Na koniec coś z naszego własnego podwórka. Pięknie kwitnące i pięknie pachnące, znane wszystkim bzy. Prezentują się wspaniale, a właściwie prowadzone, potrafią powtórzyć kwitnienie i cieszyć nasze oczy kwiatami aż do października. Kwiaty – w zależności od odmiany – od białych poprzez różowe i purpurowe. Lubią wilgotną ziemię o odczynie zasadowym i słoneczne stanowiska, na których prezentują się zjawiskowo.

Related articles

zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody – charakterystyka, czy działa?

Czy mamy wpływ na to jaka woda płynie z naszych kranów? W zasadzie nie, jeśli w naszej okolicy jest twarda woda, z dużą ilością magnezu i wapnia, to taką właśnie dostarczy nam nasz zakład wodociągowy. Na ostatnim etapie, tuż przed rozgałęzieniem rur do poszczególnych pomieszczeń możemy jednak zainstalować centralny odkamieniacz, urządzenie, które zmieniając parametry wody […]

kuchnia na wymiar warszawa

Mieszkanie na wynajem – jak urządzić?

Urządzanie mieszkania na wynajem rządzi się nieco innymi prawami niż aranżacja wnętrza, w którym chcemy zamieszkać. Nasze indywidualne upodobania czy zamiłowanie do konkretnej stylistyki mają drugorzędne znaczenie. Mieszkanie musi być przede wszystkim proste, funkcjonalne oraz dopasowane do różnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Osoby, które są zainteresowane wynajmem mieszkania, najczęściej poszukują lokali w pełni wyposażonych, w których […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *