Czerwiec 19, 2021

Kwiaty na balkon

kwiaty na balkon

Można mieć widok na pełne kwiatów lato wprost z okna, tarasowego lub balkonowego. Umieszczenie roślin w skrzynkach lub dużych doniczkach to doskonały pomysł – kompozycja wygląda wspaniale i skutecznie zachęcą nas do wyjścia na zewnątrz. Jak odmówić sobie chwili relaksu na ukwieconym balkonie lub tarasie, gdy jest tam tak pięknie? Jakie rośliny najlepiej się do tego nadają? Przeczytajcie.

Przepis na piękny balkon

Najlepiej wybierać gatunki intensywnie kwitnące, które mają długie pędy przewieszające się przez krawędź balustrady lub „wychodzące” poza donicę. Warto wiedzieć, że tak piękne kwitnienie cechuje najczęściej rośliny jednoroczne – żyjące krótko, ale intensywnie. Oznacza to również, że aranżacja balkonu nie jest tania, zatem tym bardziej polecamy szczególną dbałość o zakupione rośliny.

Wszystkie balkonowe gatunki wymagają intensywnego podlewania, szczególnie jeśli na nasz balkon nie docierają opady – wtedy rośliny całkowicie polegają na naszej pamięci i obowiązkowości. Podobnie w kwestii nawożenia – należy pamiętać, że stworzone przez nas w skrzynkach kwiatowe kompozycje są mini-ekosystemami, za które całkowicie odpowiadamy. Kwiaty podczas kwitnienia potrzebują wsparcia w postaci nawozów. Pomocą dla wybranych na balkon gatunków będzie także systematyczne plewienie oraz usuwanie przekwitłych kwiatów, dzięki temu rośliny będą ponawiać kwitnienie, a nasz balkon będzie wyglądać tak pięknie jak to tylko możliwe. Zanim przejdziemy do polecanych przez nas gatunków jeszcze jedna rada – wystawiajcie swoje skrzynki na zewnątrz najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy spada prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków.

Surfinia (petunia kaskadowa)

To kwintesencja rośliny balkonowej – rośnie szybko, w zależności od odmiany, mamy wybór między wieloma kolorami kwiatów. Dodatkowo długie pędy surfinii pięknie przewieszają się przez balustrady, skrzynki czy donice i wspaniałymi kaskadami spływają w dół. Lubią to co zdecydowana większość roślin balkonowych – słońce, żyzną glebę i podlewanie.

Pelargonie

Wielu z nas sądzi, że pelargonie są nudne. Kojarzą się z wysuszonymi, mizernymi okazami, które widywaliśmy na parapetach w przychodniach czy urzędach. Nie da się tego jednak powiedzieć o pelargonii bluszczolistnej – z długimi pędami i wielką ilością kwiatów. Usuwanie zwiędłych liści oraz kwiatostanów i obfite podlewanie sprawi, że kwiaty pelargonii będą cieszyć nasze oczy, aż do pierwszych przymrozków.

Fuksje

Niezwykłej urody, bajkowe wprost kwiaty fuksji to połączenie delikatności i egzotyki. Niespotykany kształt i niezwykłe kolory sprawiają, że balkon lub taras udekorowany fuksjami staje się uroczym zakątkiem, idealnym do odpoczynku. Rozpoczynając hodowlę fuksji należy pamiętać, że akurat ten gatunek kwiatów balkonowych nie lubi bezpośredniej wystawy na słońce. Pędy fuksji przechylają się poza krawędź balkonu czy skrzynki, ale fakt, że ilość liści na pędach nie jest zbyt duża sprawia, że to idealna roślina do tworzenia kwitnących wielogatunkowych kompozycji. Przecież im nas więcej tym…piękniej.

Related articles

wyburzenie, rozbiórki

Rozbiórka budynku krok po kroku

Zamierzasz rozburzyć stary budynek i zwiększyć ilość miejsca na swojej działce? Musisz pamiętać, że taka rozbiórka wiąże się z koniecznością zrealizowania wszelkich niezbędnych formalności. Wszystko przez to, że związane jest to z zasadami, jakie realizuje obowiązujące obecnie prawo budowlane. Sprawy urzędnicze mogą być jednak nieco skomplikowane. Sprawdź więc jak przygotować harmonogram prac rozbiórkowych, aby później, […]

kuchnia na wymiar warszawa

Mieszkanie na wynajem – jak urządzić?

Urządzanie mieszkania na wynajem rządzi się nieco innymi prawami niż aranżacja wnętrza, w którym chcemy zamieszkać. Nasze indywidualne upodobania czy zamiłowanie do konkretnej stylistyki mają drugorzędne znaczenie. Mieszkanie musi być przede wszystkim proste, funkcjonalne oraz dopasowane do różnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Osoby, które są zainteresowane wynajmem mieszkania, najczęściej poszukują lokali w pełni wyposażonych, w których […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *