Październik 21, 2020

Kwiaty na balkon

kwiaty na balkon

Można mieć widok na pełne kwiatów lato wprost z okna, tarasowego lub balkonowego. Umieszczenie roślin w skrzynkach lub dużych doniczkach to doskonały pomysł – kompozycja wygląda wspaniale i skutecznie zachęcą nas do wyjścia na zewnątrz. Jak odmówić sobie chwili relaksu na ukwieconym balkonie lub tarasie, gdy jest tam tak pięknie? Jakie rośliny najlepiej się do tego nadają? Przeczytajcie.

Przepis na piękny balkon

Najlepiej wybierać gatunki intensywnie kwitnące, które mają długie pędy przewieszające się przez krawędź balustrady lub „wychodzące” poza donicę. Warto wiedzieć, że tak piękne kwitnienie cechuje najczęściej rośliny jednoroczne – żyjące krótko, ale intensywnie. Oznacza to również, że aranżacja balkonu nie jest tania, zatem tym bardziej polecamy szczególną dbałość o zakupione rośliny.

Wszystkie balkonowe gatunki wymagają intensywnego podlewania, szczególnie jeśli na nasz balkon nie docierają opady – wtedy rośliny całkowicie polegają na naszej pamięci i obowiązkowości. Podobnie w kwestii nawożenia – należy pamiętać, że stworzone przez nas w skrzynkach kwiatowe kompozycje są mini-ekosystemami, za które całkowicie odpowiadamy. Kwiaty podczas kwitnienia potrzebują wsparcia w postaci nawozów. Pomocą dla wybranych na balkon gatunków będzie także systematyczne plewienie oraz usuwanie przekwitłych kwiatów, dzięki temu rośliny będą ponawiać kwitnienie, a nasz balkon będzie wyglądać tak pięknie jak to tylko możliwe. Zanim przejdziemy do polecanych przez nas gatunków jeszcze jedna rada – wystawiajcie swoje skrzynki na zewnątrz najwcześniej w drugiej połowie maja, kiedy spada prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków.

Surfinia (petunia kaskadowa)

To kwintesencja rośliny balkonowej – rośnie szybko, w zależności od odmiany, mamy wybór między wieloma kolorami kwiatów. Dodatkowo długie pędy surfinii pięknie przewieszają się przez balustrady, skrzynki czy donice i wspaniałymi kaskadami spływają w dół. Lubią to co zdecydowana większość roślin balkonowych – słońce, żyzną glebę i podlewanie.

Pelargonie

Wielu z nas sądzi, że pelargonie są nudne. Kojarzą się z wysuszonymi, mizernymi okazami, które widywaliśmy na parapetach w przychodniach czy urzędach. Nie da się tego jednak powiedzieć o pelargonii bluszczolistnej – z długimi pędami i wielką ilością kwiatów. Usuwanie zwiędłych liści oraz kwiatostanów i obfite podlewanie sprawi, że kwiaty pelargonii będą cieszyć nasze oczy, aż do pierwszych przymrozków.

Fuksje

Niezwykłej urody, bajkowe wprost kwiaty fuksji to połączenie delikatności i egzotyki. Niespotykany kształt i niezwykłe kolory sprawiają, że balkon lub taras udekorowany fuksjami staje się uroczym zakątkiem, idealnym do odpoczynku. Rozpoczynając hodowlę fuksji należy pamiętać, że akurat ten gatunek kwiatów balkonowych nie lubi bezpośredniej wystawy na słońce. Pędy fuksji przechylają się poza krawędź balkonu czy skrzynki, ale fakt, że ilość liści na pędach nie jest zbyt duża sprawia, że to idealna roślina do tworzenia kwitnących wielogatunkowych kompozycji. Przecież im nas więcej tym…piękniej.

Related articles

taśmy kroplujące

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Żeby stworzyć piękny ogród potrzeba wiele pracy. Nie wystarczy jednorazowo posadzić rabek z kwiatami, posiać trawnik lub stworzyć grządki z warzywami. To codzienna pielęgnacja, która wymaga systematyczności i właściwego planu. Rozwijanie wiedzy dotyczącej ogrodów i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czyni pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i bardziej efektywną. Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jak ważne jest podlewanie roślin i […]

pogotowie hydrauliczne warszawa

Jak wybrać dobrego hydraulika?

Każdy zawód ma swoich lepszych i gorszych przedstawicieli. W każdym fachu jest elita, która wykonuje swoją pracę z największą uwagą oraz dokładnością. Nie dziwi więc fakt, że malując ściany w domu, naprawiając samochód, czy remontując mieszkanie chcemy korzystać z usług profesjonalistów. Jednak jak znaleźć ich w gąszczu tak wielu osób, prezentujących swoje oferty? Jest to […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *