czerwiec 2, 2023

Rodzaje wózków magazynowych

rodzaje wózków magazynowych

Wózki magazynowe to idealne rozwiązanie do miejsc pracy, w których potrzebne jest ciągłe przenoszenie dużych, ciężkich rzeczy. Przyrząd ten oszczędza ludzki kręgosłup, a także zazwyczaj pomaga wykonać pracę szybciej. Sprawdzi się w sklepach, na magazynach czy w hurtowniach. Jednak w raz ze wzrostem zapotrzebowania na owy sprzęt wzrasta też liczba wariantów dostępnych na rynku. Jaki wózek magazynowy wybrać i od czego uzależnić swój wybór?

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim ważny jest towar, który wózkiem będzie przenoszony. Jego ilość oraz waga. Inny wózek sprawdzi się do przenoszenia pudeł z ubraniami, a inny do przenoszenia dużych ilości puszek wypełnionych np. farbami. Jednak towar to nie wszystko. Zwróć uwagę w jakim pomieszczeniu sprzęt będzie używany. Czy osoba obsługująca będzie miała duże pole do manewru?

Rodzaje wózków

Jeżeli wózek dobierzmy odpowiednio do potrzeb magazynowych na pewno usprawnimy pracę i będziemy zadowoleni. Decydując się na zakup wózka powinniśmy rozważyć następujące opcje:

Wózki do palet

Jest to jeden z popularniejszych wyborów, ponieważ niemalże wszędzie stosuje się pakowanie paletowe. Systemy paletowe sprawdzają się przy przenoszeniu np. butelek czy płynów zapakowanych w kartony. Mimo różnorodności dostępnych na rynku wózków, ich obsługa jest zazwyczaj podobna. Zaletą jest to, iż do obsługi wystarczy jeden człowiek. W zależności od zapakowanego w palety towaru możemy wybrać opcję: do rzeczy cięższych lub do rzeczy lżejszych. Niezależnie od rodzaju głównym elementem są widły, które służą podnoszeniu. Najpopularniejsze są wózki z dźwignią hydrauliczną, która pozwala w stabilny sposób przemieścić towar.

Wózek z dyszlem

Rozwiązanie idealne do mniejszych pomieszczeń. Sprawdzą się w małych magazynach, ponieważ są bardziej zwrotne niż tradycyjne wózki widłowe. Nie posiadają miejsca dla operatora. Zazwyczaj trzeba iść koło wózka. Jednak czasami sprzęt wyposażony jest w platformę dla osoby kierującej. Sprzętem steruje się za pomocą tzw. dyszla.

Wózek widłowy boczny

Jeżeli musisz przetransportować długie, nieporęczne ładunki, a przestrzeń nie daje pola do manewru to wózek widłowy boczny jest idealnym rozwiązaniem. Możesz wybrać model z platformą dla operatora lub z siedzeniem. Jeżeli zastanawiasz się w jakich dziedzinach przemysłu sprawdzi się ten sprzęt to bez wątpienia idealny jest do przemysłu drzewnego lub do przenoszenia rur.

Wózek 4-kierunkowy

Jeżeli uważasz, że zwykły wózek widłowy boczny nie poradzi sobie z twoim nieporęcznym ładunkiem, gdyż pole manewru jest niezwykle małe wypróbuj wózek 4-kierunkowy. To jeszcze „zwinniejsza” wersja wózka bocznego. Sprawdzi się na małych przestrzeniach dzięki niezwykle małemu promieniowi skrętu.

Wózek paletowy nożycowy

Jest to wózek o podobnych zastosowaniach jak zwykły ręczny wózek podnośnikowy. Dodatkowym atutem jest jednak wysokość podnoszenia. Ładunek o wadze ok. 1000 kg mogą podnosić na wysokość nawet 800 mm. Sprzęt ten sprawdzi się w centrach logistycznych.

Podsumowanie

Różnorodność ofert dostępnych na rynku na pewno pozwoli wybrać coś odpowiedniego do twojej firmy. Inwestycja w taki sprzęt pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność. Pracownicy, którzy nie będą musieli dźwigać ciężarów z pewnością chętniej będą przychodzili na magazyn.

Related articles

cięcie laserowe

Ciecie laserowe- na czym polega?

W szeroko rozumianym przemyśle obróbka materiałów może zachodzić na różne sposoby. Jednym z najczęściej wykonywanych działań w tym zakresie jest przecinanie arkuszy danego surowca. Może zachodzić to chociażby poprzez wykorzystanie strumienia wody, plazmy, a nawet tlenu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się również cięcie wiązką promieni laserowych. Sprawdź więc na czym polega cięcie laserowe, kiedy się […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *