Maj 17, 2021

Rozbiórka budynku krok po kroku

wyburzenie, rozbiórki

Zamierzasz rozburzyć stary budynek i zwiększyć ilość miejsca na swojej działce? Musisz pamiętać, że taka rozbiórka wiąże się z koniecznością zrealizowania wszelkich niezbędnych formalności. Wszystko przez to, że związane jest to z zasadami, jakie realizuje obowiązujące obecnie prawo budowlane. Sprawy urzędnicze mogą być jednak nieco skomplikowane. Sprawdź więc jak przygotować harmonogram prac rozbiórkowych, aby później, zgodnie z planem wykonać wszystko krok po kroku!

Zgłoszenie rozbiórki budynku – jak go dokonać?

Pierwszym krokiem, jaki jest podejmowany w zakresie dokonywania rozbiórki budynku to nic innego jak uregulowanie wszelakich formalności prawnych, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskanie zezwolenia na rozpoczęcie prac rozbiórkowych. Podjęcie takich czynności jest potrzebne na przykład wtedy, gdy wysokość budynku nie przekracza osiem metrów i gdy budowla nie jest wpisana do rejestru zabytków. Aby otrzymać taki dokument niezbędne jest złożenie prawidłowo uzupełnionego wniosku. Ponadto należy pamiętać, że wraz ze złożeniem tego wniosku niezbędne jest uiszczenie odpowiednich opłat skarbowych. Dołączyć do niego należy chociażby:

  • szkic, na którym zostanie przedstawione zlokalizowanie budynku
  • pisemna zgodna udzielona przez właściciela budynku
  • szczegółowy opis prac, jakie mają być prowadzone
  • opis działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzonych prac
  • projekt rozbiórki budynku
  • inne dokument, przewidziane przez przepisy szczegółowe

Wskazany powyżej wniosek, wraz z dodatkowymi pozwoleniami i dokumentami składa się w Starostwie Powiatowym. Dobrze jest pamiętać, że takie zgłoszenie jest ważne przez okres dwóch lat od momentu jego dokonania.

Kiedy nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia?

Są jednak sytuacje, w których uzyskanie zezwolenie wcale nie jest konieczne. Mówią o tym właśnie przepisy prawa budowlanego. Taka sytuacja następuje chociażby w przypadku budynków takich jak: wolnostojące jednorodzinne budynki mieszkalne, parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty, przydomowe ganki, parterowe budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorniki na nieczystości, boiska, korty tenisowe, pomosty, czy też tymczasowe obiekty budowlane. W takich sytuacjach rozpoczęcie prac jest możliwe od razu. Nie trzeba tracić czasu i czekać aż organ administracji publicznej wyda stosowny dokument.

Ile kosztuje wyburzenie budynku?

Udzielenie konkretnej odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest takie łatwe. Ponieważ koszty rozbiórki budynku wynikają z co najmniej kilku różnorodnych czynników. Wpływ na koszty tych prac mają chociażby – rodzaj wykonywanych prac rozbiórkowych, typ rozburzanego budynku, jak również wielkość tego obiektu. Nie bez znaczenia są także koszty, jakie wiążą się z koniecznością uzyskania zezwolenie na rozpoczęcia tego typu prac. W tym momencie trzeba też mieć na uwadze, że nieuzyskanie odpowiedniego pozwolenia, może wiązać się z nałożeniem dotkliwej kary finansowej, która może jedynie powiększyć całe koszty. Jednak, przed przystąpieniem do działania, wstępne oszacowanie wielkości inwestycji niejednokrotnie może okazać się po prostu konieczne. Średni koszt wyburzenia budynku to minimum dwa tysiące złotych. Jakie działania wchodzą w te koszty? Są to na przykład – demontaż instalacji, wyburzenia ścian, sufitów i posadzek, skuwanie tynków, a także rozbiórka drzwi i okien. Cena rozbiórki zależy również od rodzaju surowca, z jakiego wykonana jest budowla. Dla przykładu – najtańsze jest wyburzenie budynku z drewna, cegły lub kamienia, nieco droższa jest natomiast rozbiórka budynku metalowego lub betonowego. Najwięcej kosztuje wyburzenie budynku z żelbetonu. Widać więc, że wykonanie rozbiórki budynku nie jest małą inwestycją i niestety wiążę się z koniecznością poniesienia dosyć dużych kosztów.

Znalezienie profesjonalnej ekipy to podstawa!

Pamiętaj jednak, że wszystkich prac związanych z wyburzeniem budynku nie wykonasz samodzielnie. Musisz skorzystać z fachowej pomocy specjalistycznej ekipy. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo – Twoje i osób, które znajdą się w miejscu, w którym przeprowadzane będą prace rozbiórkowe. Konieczne jest więc znalezienie firm zajmujących się takimi pracami, które działają w Twojej okolicy. Pamiętaj jednak, że w tej kwestii nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Lepiej jest postawić na wysoką jakość świadczonych usług. Możesz o tym przekonać się poprzez zapoznanie z ofertą danego przedsiębiorstwa oraz opiniami i ocenami, jakie na jej temat wydają poprzedni klienci. Może się to okazać wiarygodną wskazówką, której warto zaufać.

Podsumowanie

Rozbiórka budynku to proces, na który składa się zespół różnorodnych działań. Aby odnieść ostateczny sukces niezbędne jest wykonywanie ich w odpowiedniej kolejności. Dlatego też, przed rozpoczęciem rozburzania budynku, konieczne jest opracowanie planu prac. Dzięki temu wszystko może przejść sprawnie i szybko. Zadbanie o najdrobniejszy szczegół to klucz to uzyskania efektu zgodnego z pierwotnymi oczekiwaniami.

Related articles

krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy ozdobne wieloletnie

Krzewy zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie te, które pięknie kwitną. W naszych ogrodach są planowane jako pojedyncze nasadzenia lub jako tło dla mniejszych roślin. Kochamy krzewy nie tylko za ich kwiaty, ale również z piękny kształt całej roślin oraz niezwykłe liście. Zmieszczą się one w każdym ogrodzie, nawet w tych mniejszych. Nie zabierają tyle światła […]

taśmy kroplujące

Co to jest nawadnianie kropelkowe?

Żeby stworzyć piękny ogród potrzeba wiele pracy. Nie wystarczy jednorazowo posadzić rabek z kwiatami, posiać trawnik lub stworzyć grządki z warzywami. To codzienna pielęgnacja, która wymaga systematyczności i właściwego planu. Rozwijanie wiedzy dotyczącej ogrodów i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań czyni pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i bardziej efektywną. Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jak ważne jest podlewanie roślin i […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *