listopad 26, 2022

Zmiękczacz wody – charakterystyka, czy działa?

zmiękczacz wody

Czy mamy wpływ na to jaka woda płynie z naszych kranów? W zasadzie nie, jeśli w naszej okolicy jest twarda woda, z dużą ilością magnezu i wapnia, to taką właśnie dostarczy nam nasz zakład wodociągowy. Na ostatnim etapie, tuż przed rozgałęzieniem rur do poszczególnych pomieszczeń możemy jednak zainstalować centralny odkamieniacz, urządzenie, które zmieniając parametry wody w naszym gospodarstwie domowym przeniesie nas w strefę większego komfortu.

Miękko znaczy lepiej, wygodniej i taniej

Miękka woda oznacza wymierne oszczędności – eliminujemy potrzebę częstych napraw lub wymian sprzętu AGD, który w zetknięciu z twardą wodą „zachodzi” kamieniem i w związku z tym częściej się psuje. Mało kto zdaje sobie sprawę, ż tego, że w miękkiej wodzie efektywniej działają takie kosmetyki jak szampony, żele pod prysznic czy płyny do kąpieli – bardziej się pienią i nie musimy używać ich tak wiele.

Podobnie rzecz się ma ze skutecznością środków piorących – w miękkiej wodzie proszki działają lepiej, dopierają skuteczniej, nie trzeba wsypywać ich do pojemnika tak dużo jak w przypadku prania w pralce pobierającej wyłącznie twardą wodę. Nawet sprzątanie stanie się łatwiejsze – lepiej działają detergenty, a zabrudzenia, których źródłem jest twarda woda pojawiają się później i są prostsze do usunięcia. W skali roku takie drobiazgi urastają do większych rozmiarów i rodzą wymierne oszczędności. Badania wskazują, że posiadanie miękkiej wody wpływa również na odnoszone sukcesy kulinarne – potrawy gotowane z użyciem miękkiej wody smakują lepiej ponieważ ich smak jest głębszy. Miesięczny koszt działania odkamieniacza centralnego szacowany jest średnio na 20 zł. Warto więc wiedzieć jak to działa.

Odkamieniacze centralne

Urządzenia te działają bezobsługowo, na prąd, wymagają również wykonania odpływu do kanalizacji. Odpływ ten jest niezbędny ponieważ w cykl działania odkamieniacza wchodzi etap regeneracji urządzenia polegający na przepłukiwaniu złoża solanką. Zebrane jony magnezu i wapnia oddawane są do sieci kanalizacyjnej, a jonowe złoże jest gotowe na przyjmowanie kolejnych ich porcji. Złoże żywicze o którym piszemy jest najistotniejszym elementem odkamieniacza ponieważ właśnie w nim przebiega wyłapywanie nadmiaru magnezu i wapnia i zastępowanie ich jonami sodu znajdującymi się na złożu. Żywica jonowymienna jako najistotniejszy element urządzenia powinna być najdokładniej ocenianym elementem.

Zakupy ograniczajmy do urządzeń posiadających certyfikowane złoża. Produkcja złóż powinna odbywać się bez użycia rozpuszczalników wtedy zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa użytkowania takiego sprzętu w gospodarstwie domowym. Nie bez znaczenia podczas wyboru odkamieniacza są parametry elektroniki – to jak działa i jakie funkcje mają sterowniki urządzeń może sprawić, że obsługa urządzenia będzie faktycznie ograniczać się do wrzucenia kilku solnych tabletek. Ceny odkamieniaczy centralnych zaczynają się już od 1400 zł, warto operować w przedziale 2-2,5 tysiąca złotych – takie modele zapewniają już bezawaryjne działania przez lata, można oczywiście wybrać również rozwiązania droższe.

Related articles

pogotowie hydrauliczne warszawa

Jak wybrać dobrego hydraulika?

Każdy zawód ma swoich lepszych i gorszych przedstawicieli. W każdym fachu jest elita, która wykonuje swoją pracę z największą uwagą oraz dokładnością. Nie dziwi więc fakt, że malując ściany w domu, naprawiając samochód, czy remontując mieszkanie chcemy korzystać z usług profesjonalistów. Jednak jak znaleźć ich w gąszczu tak wielu osób, prezentujących swoje oferty? Jest to […]

kuchnia na wymiar warszawa

Mieszkanie na wynajem – jak urządzić?

Urządzanie mieszkania na wynajem rządzi się nieco innymi prawami niż aranżacja wnętrza, w którym chcemy zamieszkać. Nasze indywidualne upodobania czy zamiłowanie do konkretnej stylistyki mają drugorzędne znaczenie. Mieszkanie musi być przede wszystkim proste, funkcjonalne oraz dopasowane do różnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Osoby, które są zainteresowane wynajmem mieszkania, najczęściej poszukują lokali w pełni wyposażonych, w których […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *