Czerwiec 19, 2021

Zmiękczacz wody – charakterystyka, czy działa?

zmiękczacz wody

Czy mamy wpływ na to jaka woda płynie z naszych kranów? W zasadzie nie, jeśli w naszej okolicy jest twarda woda, z dużą ilością magnezu i wapnia, to taką właśnie dostarczy nam nasz zakład wodociągowy. Na ostatnim etapie, tuż przed rozgałęzieniem rur do poszczególnych pomieszczeń możemy jednak zainstalować centralny odkamieniacz, urządzenie, które zmieniając parametry wody w naszym gospodarstwie domowym przeniesie nas w strefę większego komfortu.

Miękko znaczy lepiej, wygodniej i taniej

Miękka woda oznacza wymierne oszczędności – eliminujemy potrzebę częstych napraw lub wymian sprzętu AGD, który w zetknięciu z twardą wodą „zachodzi” kamieniem i w związku z tym częściej się psuje. Mało kto zdaje sobie sprawę, ż tego, że w miękkiej wodzie efektywniej działają takie kosmetyki jak szampony, żele pod prysznic czy płyny do kąpieli – bardziej się pienią i nie musimy używać ich tak wiele.

Podobnie rzecz się ma ze skutecznością środków piorących – w miękkiej wodzie proszki działają lepiej, dopierają skuteczniej, nie trzeba wsypywać ich do pojemnika tak dużo jak w przypadku prania w pralce pobierającej wyłącznie twardą wodę. Nawet sprzątanie stanie się łatwiejsze – lepiej działają detergenty, a zabrudzenia, których źródłem jest twarda woda pojawiają się później i są prostsze do usunięcia. W skali roku takie drobiazgi urastają do większych rozmiarów i rodzą wymierne oszczędności. Badania wskazują, że posiadanie miękkiej wody wpływa również na odnoszone sukcesy kulinarne – potrawy gotowane z użyciem miękkiej wody smakują lepiej ponieważ ich smak jest głębszy. Miesięczny koszt działania odkamieniacza centralnego szacowany jest średnio na 20 zł. Warto więc wiedzieć jak to działa.

Odkamieniacze centralne

Urządzenia te działają bezobsługowo, na prąd, wymagają również wykonania odpływu do kanalizacji. Odpływ ten jest niezbędny ponieważ w cykl działania odkamieniacza wchodzi etap regeneracji urządzenia polegający na przepłukiwaniu złoża solanką. Zebrane jony magnezu i wapnia oddawane są do sieci kanalizacyjnej, a jonowe złoże jest gotowe na przyjmowanie kolejnych ich porcji. Złoże żywicze o którym piszemy jest najistotniejszym elementem odkamieniacza ponieważ właśnie w nim przebiega wyłapywanie nadmiaru magnezu i wapnia i zastępowanie ich jonami sodu znajdującymi się na złożu. Żywica jonowymienna jako najistotniejszy element urządzenia powinna być najdokładniej ocenianym elementem.

Zakupy ograniczajmy do urządzeń posiadających certyfikowane złoża. Produkcja złóż powinna odbywać się bez użycia rozpuszczalników wtedy zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa użytkowania takiego sprzętu w gospodarstwie domowym. Nie bez znaczenia podczas wyboru odkamieniacza są parametry elektroniki – to jak działa i jakie funkcje mają sterowniki urządzeń może sprawić, że obsługa urządzenia będzie faktycznie ograniczać się do wrzucenia kilku solnych tabletek. Ceny odkamieniaczy centralnych zaczynają się już od 1400 zł, warto operować w przedziale 2-2,5 tysiąca złotych – takie modele zapewniają już bezawaryjne działania przez lata, można oczywiście wybrać również rozwiązania droższe.

Related articles

kosiarka - jaką kupić

Jaką kosiarkę kupić?

Pięknie utrzymany, soczyście zielony trawnik to powód do dumy. Jednak, aby osiągnąć taki efekt trzeba mocno się namęczyć. Jednym ze żmudnych, powtarzanych do znudzenia zabiegów jest koszenie. Na kondycję trawnika ma wpływ nasza systematyczność, ale również sprzęt jakim dysponujemy. Warto więc wiedzieć jakie kosiarki oferuje rynek i który ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku […]

wyburzenie, rozbiórki

Rozbiórka budynku krok po kroku

Zamierzasz rozburzyć stary budynek i zwiększyć ilość miejsca na swojej działce? Musisz pamiętać, że taka rozbiórka wiąże się z koniecznością zrealizowania wszelkich niezbędnych formalności. Wszystko przez to, że związane jest to z zasadami, jakie realizuje obowiązujące obecnie prawo budowlane. Sprawy urzędnicze mogą być jednak nieco skomplikowane. Sprawdź więc jak przygotować harmonogram prac rozbiórkowych, aby później, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *